همه چیز درباره زیتون + 37 خواص باورنکردنی زیتون

by روغن زیتون in سپتامبر 24, 2019

زیتون – میوه ی درختی است که دارای برگ های دراز و باریک و گل های آن خوشه ای است . میوه ی آن بیضی شکل و به اندازه ی یک انگور درشت ، گوشت دار و به رنگ سبز می باشد و به صورت خام مصرف می شود ، از میوه ی زیتون ، روغن زیتون استخراج می کنند که مصارف خوراکی و دارویی دارد ، روغن زیتون ، مایعی به رنگ زرد روشن مایل به سبز ، تا زرد طلایی است که حالت زلال ، شفاف و چسبنده دارد این روغن در مقابل مسمومیت های مختلف دارویی ضد سم است و برای معالجه ی نیش زدگی مار به کار می رود . زیتون به همراه انگور ، انجیر و خرما از قدیمی ترین میوه هایی است که کشت آن معمول است . کشت این میوه در ایران منحصر به رودبار – منجیل و نواحی بلوچستان است . و مصرف آن در استان‌های شمالی عمومیت بیشتری دارد . زیتون پرورده هم به عنوان یک چاشنی همراه پیش غذاهای گوناگون و غذاهای پخته و هم به تنهایی به عنوان پیش غذا مصرف می شود .
باید دانست که هرگاه میوه ی زیتون را به قصد خوردن ، مستقیماً از درخت بچینند ، شدیداً آن را تلخ خواهید یافت ، و این تلخی به سبب گلوکزید تلخی است که در آن وجود دارد . این ماده ی تلخ طی عمل پروردن زیتون ، تحت اثر آب قلیا ( نمک سود کردن ) خنثی می شود . ( میوه درمانی / ۲۱۰ + فرهنگ عمید + نسخه های شفابخش / ۲۰۰ + ماهنامه فاراد / سال اول / شماره یک / ص ۷۴ . )
درخت زیتون می تواند تا ۲۰۰۰ سال عمر کند .
قسمت های مورد استفاده ی زیتون : برگ ، پوست و میوه آن می باشد .
نام عربی زیتون ، همان زَیتوُن است .

همه چیز درباره زیتون + 37 خواص باورنکردنی زیتون

همه چیز درباره زیتون + 37 خواص باورنکردنی زیتون

خواص زیتون :


1- زیتون گرم و خشک است .
2- زیتون ، پاک کننده ی معده است و بهترین زیتون سبز رسیده است که در آب نمک پرورده باشند و به همراه غذا خورده می شود .
3- زیتون ، اشتها آور است .
4- زیتون ، تحریک کننده ی نیروی جنسی است .
5- مصرف زیتون ، باعث بی خوابی و لاغری می شود وضع شد اثر زیتون ، مغز گردو و بادام است . ( نسخه شفا / ۱۰۶ ( گل و گیاه ) . ) و مصرف زیاد آن برای دستگاه تنفس مضر است . ( میوه درمانی / ۲۱۷ . )
6- مالیدن زیتون برای معالجه شوره سر ( پوسته پوسته شدن سر ) به کار می رود . و اگر هفته‌ای یک یا دو مرتبه روغن زیتون را بر پوست سر ماساژ دهند اثر شفابخش در درمان شوره سر و ریزش مو دارد . ( میوه درمانی / ۲۱۵ . )
7- دم کرده برگ درخت زیتون به مقدار یک قاشق غذاخوری در یک لیوان آب جوش و مصرف هر روز سه بار هر بار یک فنجان ادرار آور می باشد .
8- روغن زیتون برای معالجه ی یبوست موثر است برای این منظور روغن زیتون را خالی و یا با آب پرتقال و یا لیمو مصرف می‌کنند و این کار را ادامه می‌دهند تا وقتی که یبوست به کلی برطرف شود . ( گل ها و گیاهان شفابخش / ۱۰۳ . )
9- مخلوط مساوی روغن زیتون و گلیسیرین برای معالجه پوست دست و پای ترک خورده مفید است . ( میوه ها و سبزی های شفابخش / ۱۸۴ . )
10- روغن زیتون که با گلوله کوچک جعفری ممزوج شده باشد برای رفع کردن غده هایی که در زیر پوست تشکیل می شود ، موثر است . به این منظور باید این ممزوج شده را بصورت مرهم بر روی غده فوق قرا ر د هند و هر صبح و شب آن را تجدید کنند و آن را به قدری تکرار کنند تا غده ها به کلی رفع شوند . ( همان مأخذ / ۱۰۱ . )
11- برای جلوگیری از ریزش موی سر باید ده روز پی در پی سر را با روغن زیتون مالش داد و پس از مدتی سر را با آب گرم نیم گرم با صابون شست . ( میوه ها و سبزی های شفابخش / ۱۳۸ . )

همچنین بخوانید : 29 مورد باورنکردنی از خواص خرما که از آن بی خبرید


12-روغن زیتون اثر نرم کننده و صفرا بر دارد ، لذا روغن زیتون را برای رفع یبوست های مزمن – قولنج های ناشی از ورم کلیه ( نفریت ) ، رفع سنگ های صفراوی – درمان مسمومیت ناشی از سرب مصرف می کنند . مثلاً کارگران چاپخانه ها که با حروف سربی کار می کنند می توانند روزانه یک تا دو قاشق روغن زیتون به همراه یک قاشق آبلیمو مخلوط نموده و بخورند .
13- خوردن روغن زیتون در رفع تحریکات ناشی از جذب سموم مختلف اثر مفید ظاهر می کند . 14- چرب کردن موی سر با روغن زیتون کهنه از سفیدشدن و ریختن موی جلوگیری می نماید . ( اسرار خوراکی ها / ۳۲۱ . )
15- روغن زیتون در معالجه درد و تورم مفاصل اثر قطعی دارد . به این منظور باید روغن زیتون را به صورت گرم در محل مفاصل بمانند و فوراً با قطعه پارچه ای کرکی محل درد را بپوشانند و این عمل را روزی یک یا دو مرتبه تکرار نمایند تا بهبودی حاصل شود .
16- اگر روغن زیتون را برا مفاصلی که حرکتش محدود شده به مانند و مداومت کنند ، مفصل مزبور متحرک می شود .
17- روغن زیتون بهترین دارو برای درمان سوختگی است و آن را باید در محل سوخته بریزند و سپس گرد جوش شیرین بر روی آن بپاشند این عمل سوزش را به زودی برطرف می کند و از بروز تاول جلوگیری می‌کند .

18- مالیدن روغن زیتون به مو برای جلوگیری از سفید شدن موها موثر است و روزی یک یا چند مرتبه روغن زیتون را بر موهای سفید شده به مانند و تا نتیجه مطلوب این عمل را تکرار کنند .
19- مالیدن روغن زیتون به صورت گرفته شده برای درمان آفتاب زدگی – سرمازدگی – گزش مار – و عقرب و حشرات اثر شفا بخش دارد ( در مورد گزش مار و عقرب باید به پزشک یا مراکز درمانی نیز توجه شود ) .
20- اگر برگ درخت زیتون را جویده و آب آن را در دهان نگاه دارند برای درمان جوش های دهان مفید است .
21- برای تقویت لثه و دندان متحرک معالجه جوش های دهان و خونریزی لثه چنانچه روزی چند مرتبه روغن زیتون را در دهان نگاه دارند اثر شفا بخش دارد .
22- برای رفع ترشحات بینی در هنگام گریم و روان کردن اخلاط ، می توان ۲ تا ۳ قطره روغن زیتون را در بینی به چه کنند تا اثر مطلوب ظاهر گردد .
23- برای تقویت بینایی و رفع خارش چشم ، رفع قرمزی چشم و اشک ریزش ، چکاندن دو قطره روغن زیتون ، روزی سه مرتبه در چشم مفید است .
24- اگر کوبیده میوه نارس زیتون را در محل سوختگی به صورت مرهم بگذارند اثر شفابخشی دارد .
25- مصرف جوشانده ی غلیظ برگ درخت زیتون برای بیماران مبتلا به نقرس و فشار خون اثر شفا بخش دارد . ( میوه درمانی / ۲۱۳ تا ۲۱۹ . )
26- افرادی که عرق بدنشان بیش از حد معمول است برای جلوگیری از عرق نمودن زیاد ، باید پس از شست و شوی بدن ، روغن زیتون را بر بدن بماند و کمی صبر نموده سپس بشویند . و لذا در حدیث است که علی ( ع ) فرمود : با روغن زیتون بدن خود را چرب کنید ، زیرا روغن زیتون ، روغن نیکان و قاتق برگزیدگان است و طهارت و برکت آن بسیار است و در هر حال مایع مبارکی است . ( بحارالانوار / ج ۱۴ – باب اطعمه و اشربه . )
27- دم کرده برگ تازه زیتون برای درمان دیابت ( مرض قند ) موثر است برای این منظور ۱۰ گرم برگ تازه زیتون را تکه تکه کنید و در نیم لیتر آب سرد ، یک شب به خیر رسانید و سپس به مدت ۲۰ دقیقه آن را روی آتش بگذارید و پس از صاف کردن و شیرین نمودن آن ، در طی شبانه روز چهار تا پنج استکان از آن را بنوشید .
28- بیماری که دچار مسمومیت شده است پس از اینکه استفراغ کرد باید یک فنجان روغن زیتون بخورد ، زیرا روغن زیتون مخاط های معده و روده ها را از سم حفاظت می کند .
29- جوشانده برگ یا پوست زیتون داروی کاملی برای معالجه تب های متناوب و گیری پست به این منظور باید ۱۵ تا ۶۰ گرم برگ با پوست ساقه های جوان زیتون را در یک لیتر آب سرد بریزید و آن را به مدت ۱۲ دقیقه بجوشانید و وقتی پس از ۱۵ دقیقه دم کشید ، آن را صاف کرده ، و با عسل یا شکر شیرین کنید و هر شبانه روز ۳ تا ۴ فنجان از آن را بنوشید .
30- خوردن یک قاشق سوپ خوری روغن زیتون خالی با مخلوط با آب پرتقال یا لیمو ترش ، قبل از صبحانه ، بیماری های کبدی و سنگ کیسه صفرا را معالجه می کند و اثر شفا بخش دارد .
31- برای سالم ماندن و محکم شدن لثه ها می توان صبح و شب بعد از شستشوی دهان و دندان، با مالیدن مقدار کمی روغن زیتون به انگستان لثه ها را ماساژ دهید . ( نسخه های شفابخش / ۲۰۲ تا ۲۰۴ . )
32- میوه ی زیتون به جهت دارا بودن املاح معدنی و ویتامین ها ، میوهای بسیار مغذی و مفید است .
33- روغن زیتون برای تولید سوخت بدن ، ارزش زیادی دارد زیرا / ۱۰۰ گرم آن ، 2340 کالری حرارت تولید می‌کند و از این جهت یک غذای نیروبخش است .
34-مرهم برگ زیتون ، لکه های ناخن را از بین می برد .
35- خوردن روغن زیتون جهت باز کردن رنگ های تیره معجزه می کند .
36- چکاندن روغن زیتون در چشم برای تقویت نیروی بینایی اثر نیکویی دارد و آبریزش چشم را برطرف می‌کند .
37- روغن زیتون صفرا و سودای بدن را متعادل می کند ، بلغم را از بین می برد ، اعصاب را قوی و نیرومند می‌کند و انسان را خوش اخلاق و نیک نفس ( پاک طینت ) می کند و غم و اندوه را برطرف می نماید .
چهارده قرن و اندی خواص فوق را رسول خدا ( ص ) بیان نمودند و اکنون شما ملاحظه کردید که چگونه پیشرفت علم در این سال ها به خواص روغن زیتون دست یافته و انسان به بخشی از اثرات این میوه بهشتی را که خداوند در قرآن به آن قسم خورده است نائل آمده است . ( و التین و الزیتون ” قسم به تین و زیتون ” سوره تین / 1 . )


ترکیبات میوه ی زیتون


میوه ی زیتون رسیده ( میانبر گوشتی آن ) دارای ترکیبات ذیل است :
1- آب ۷۵ درصد
2- پروتئین ۲ درصد
3- هیدرات کربن ۴ درصد
4- روغن ۱۴ درصد
5- املاح شامل : فسفر – پتاسیم – کلسیم – آهن – مس – منگنز .
6- زیتون به ازای هر ۴۵۶ گرم ، تقریباً ۶۵۰ گرم کالری تولید می کند .
7- ویتامین B-A و C به مقدار کم .
8- مقدار پتاسیم در هر کیلوگرم 50 / 15 گرم است یعنی تقریباً سه برابر بالاترین میزان شناخته شده پتاسیم در سایر مواد غذایی .

پتاسیم در سازندگی عضلات بدن و نیروی انرژی بدن ، ساختمان و ترشحات غدد داخلی ، تصفیه و شست و شوی سلول های کبدی و در نتیجه کنترل و بهبود بیماری نقرس ، ساختمان گلبول های مفید ، قدرت انقباض و انبساط عضلات رگ ها و تنظیم فشار خون ، نقش سازنده ای دارد .
کلسیم نیروی محرک عضلانی را زیاد می‌کند و موجب رشد و نمو و مسمومیت در بیماری های عفونی و میکروب‌ها و جلوگیری و درمان سل می‌شود .
فسفر در سازندگی سلول های عصبی و افزایش فعالیت های مغزی نقش مهمی دارد .
منیزیم در رشد و نمو به بدن و آهن در خون سازی تاثیر بسزایی دارد .
زیتون به دلیل ساختمان قابل جذب چربی خود ، در خون ایجاد کلسترول نمی کند و موجب تصلب شرایین و حوادثی مانند انفارکتوس نمی‌شود .

Leave a Reply